PEYZAJ BÖLÜMÜPeyzaj ile ilgili detaylı bilgilere AstroVizyon ile ulaşın!

Varikosel Ne Demektir ? Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Erkeklerin en büyük korkularından birisi olan kısırlığa sebebiyet verebilen varikosel hastalığının nedenleri ve sebeplerini bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Testislerden kalbe giden toplardamarlar’da oluşan damar genişlemesine varikosel denmektedir. Bu hastalık ciddiye alınmadığı takdirde sperm üretiminde sorunlar yaşanmasına ve dolayısıyla kısırlığa neden olabilmektedir.

Varikosel, erkeklerin yüzde 15’inde görülen bir hastalıktır.Özellikle 20-30 yaş arası erkeklerde görüldüğü tespit edilmiştir. Varikosel’i tespit etmek için en etkili yöntem bir üroloji uzmanına gitmektir. Ürolog tarafından testislere giden damar ve sinir yapısı elle muayene edilir. Bu muayene sırasında hastanın öksürmesi ve ıkınması ile birlikte karın içi basıncı arttırılır ve genişleyen damar yapıları bu sayede tespit edilebilir. Doppler ultrasonu yardımıyla da varikosel teşhisi koymak mümkündür. Elle hissedilemeyecek kadar daha ciddi olan vakalar ise başka yöntemler ile tespit edilmeye çalışılır.

Varikosel’in tedavisi nasıl yapılır ?

Varikosel, doktorlar tarafından yapılacak cerrahi bir müdahale ile kolayca tedavi edilebilir. Yapılan ameliyatların yüzde 80’ininde başarılı olduğu gözlemlenmiş ve hastaların sperm sayılarında ciddi bir artış olduğu gözlemlenmiştir. Varikosel, hafif düzeyde ise herhangi bir müdahaleye gerek duyulmaz fakat hastalık ilerleyen safhalarda kısırlığa neden olabildiği için hekimler çocuk sahibi olamayan erkeklerin mutlaka bir ürologa gitmeleri gerektiğini belirtiyorlar.Çocuk sahibi olamayan erkeklerin çoğunun Varikosel ameliyatından sonra çocuk sahibi olduğu ortaya çıkmıştır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir