PEYZAJ BÖLÜMÜPeyzaj ile ilgili detaylı bilgilere AstroVizyon ile ulaşın!

Stresi Azaltmak için Çözüm Önerileri

Günümüzde,insanların hastalıklarını tetikleyen ve birçok hastalığın oluşmasına neden olan en büyük rahatsızlıklardan birisi; Stres’dir. Günümüz insanları için stres en büyük sağlık sorunlarından birisi olmaya devam etmektedir. Kronik devam eden stres ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.. Kronik stres; kalp rahatsızlığı, obezite, yüksek tansiyon ve depresyon gibi ciddi rahatsızlıkları tetikleyebilmektedir.

Stres nasıl geçer ?

Stres’in farkında olmak ve ona göre hayatınızda bazı değişikliklerde bulunmak stresinizi azaltmaya yardımcı olacaktır. Stresinizi azaltmanın başlıca yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz.

Kaslarınızı rahatlatın. Sıcak bir duş gerginliğinizi almanıza ve rahatlayıp,gevşemenize yardımcı olacaktır. Yorgun veya stresli olduğunuz zamanda sıcak bir duş almayı ihmal etmeyin.

Olaylara hazırlıklı olun. Bir iş görüşmesine gitmek bile stresi tetikleyebilir. İş görüşmesinden beklenilen sonucu alamamak ise stresi çok daha yüksek seviyeye getirebilir. Bu sebeple iş görüşmesine giderken olabilecek olumsuz sonuçları da göz önünde bulundurun ve buna göre hazırlıklı olun.

Sohbet Edin. Sresli olduğunuzu anladığınız bir zamanda yalnız kalmayı tercih etmek yerine arkaşlarınızla ve ailenizle sohbet etmeyi tercih edin. Stresli bir zamanda yalnız kalmak sizi daha stresli bir duruma sokacak ve depresyona neden olabilecektir. Bunun yerine stresli zamanlarınızda konuşarak rahatlayacağınızı düşündüğünüz bir arkadaşınız ve ailenizin bir bireyiyle sohbet etmeniz daha faydalı olacaktır.

Zamanınızı planlayın. Zamanınızı nasıl harcayacağınızı düşünerek çeşitli planlar ve aktiviteler yapın. Hoşlandığınız bir işle uğraşmak stres seviyenizi düşürecektir.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir