PEYZAJ BÖLÜMÜPeyzaj ile ilgili detaylı bilgilere AstroVizyon ile ulaşın!

Hamilelikte Uyku Problemi Nasıl Çözülür ?

Hamilelik döneminde anne adayının bedeninde birçok değişiklik oluşmakta hormonal ve bedenen değişiklikler anne adayı üzerinde birtakım olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Bu etkilerden birisi de anne adayının yeterince uyumamaya başlaması ve uyku problemi çekmesidir.

Özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde uyku problemi birçok anne adayını etkilemektedir. Bunun en büyük sebebi ise hamilelik döneminde aşırı salgılanmaya başlayan bazı hormonlardır. Bunun yanı sıra doğum korkusu gibi psikolojik etkenler de anne adayının uyku problemi çekmesine neden olabilmektedir.

Tüm insanların bedeninin sağlıklı bir uykuya ve dinlenmeye ihtiyacı olduğu inkar edilemez bir gerçektir. Özellikle anne adayları iyi ve rahat bir uykuya gereksinim duyarlar. Yetersiz uyku, beraberinde gerginlik,baş ağrısı ve sağlıklı karar verememe gibi durumları ortaya çıkarabilir. Uyku yetersizliği ilerleyen safhalarda düzelmediği takdirde çekilemez bir hale gelir ve yaşam kalitesini kötü etkilemeye başlar.

Hamilelikte uyku problemi için çözüm önerileri

Öncelikle, doğum korkusu gibi kafanızı olumsuz etkileyen olumsuz düşüncelerden kurtulmaya çalışın. Unutmayın ki dünyada doğum yapacak tek insan siz değilsiniz ve son insan da siz olmayacaksınız.

Yatağınızın rahat olduğuna dikkat edin. Sağlıklı ve güzel bir uykunun yolu rahat bir yataktan geçer. Yatarken sağa ve sola fazla dönmemeye çalışın. Gece belli bir saatten sonra kahve,çay gibi kafeinli içeceklerden uzak durun. Uykudan önce rahatlatıcı şeyler düşünerek beyninizi rahatlandırın,sizi gerginleştirecek düşüncelerden uzak durmaya çalışın.

4 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir