PEYZAJ BÖLÜMÜPeyzaj ile ilgili detaylı bilgilere AstroVizyon ile ulaşın!

Hamilelik Döneminde Sigara Bebeğe Zarar Verir mi ?

Hamilelik döneminde tüm anne adayları sağlıklarına daha büyük önem göstermeye başlarlar ve bebeklerinin en sağlıklı koşullarda doğması için azami çaba gösterirler. Sigara tiryakisi olan Anne adayları ise bu konuda biraz daha zorlanmaktadır çünkü sigara içmenin bebeğe zarar vereceğini düşünürler ve haksız da sayılmazlar. Yapılan araştırmalar hamilelik döneminde içilen sigaranın bebeğe olumsuz etkileri olduğunu göstermiştir. Hamilelik döneminde anne adayının pasif içici durumuna düşmesi bile bebekta bazı olumsuz etkilere neden olabilmektedir.

Hamilelik döneminde sigara kullanmanın zararları

Gebelik döneminde sigara kullanımı hem anne adayı için hem bebek için olumsuz etki yapmaktadır. Bu etkilerden birkaçını şöyle sıralayabiliriz.

-Erken doğum riskini artırabilmektedir. Düşük birçok farklı sebepten kaynaklanabilmektedir ve yapılan araştırmalar sigaranın da düşüğü tetikleyen etmenler arasında olduğunu göstermiştir.

Sigara kullanan anne adaylarının bebekleri daha güçsüz ve zayıf olarak doğabilmektedir. Bu bebeklerin virüs ve hastalık kapabilme olasılığı diğer bebeklere göre daha fazladır.

Gebelik döneminde içilen sigara annenin aldığı vitamin ve kalsiyumun etkisinin azalmasına neden olmaktadır.Bu da bebeğin anne karnında beslenmeden aldığın değerin azalmasına yol açmaktadır.

Bebek’te Astım ve akciğer sorunlarına yol açabilir.Bunun yanı sıra gebelikte sigara kullanımı bebeğin beynine de ciddi hasarlar verebilmekte, bebeklerin beyinsel sorunlar yaşamasına (psikolojik davranış bozuklukları ) neden olabilmektedir.

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir