PEYZAJ BÖLÜMÜPeyzaj ile ilgili detaylı bilgilere AstroVizyon ile ulaşın!

Hamilelik Döneminde İlaç Kullanmak Zararlı mıdır?

Hamilelik dönemi oldukça hassas bir dönem olduğu için birçok anne adayının aklında bazı konular hakkında soru işareti oluşabilmektedir. Tarafımıza en sık iletilen sorulardan birisi de gebelikte ilaç kullanmanın bebeğe zarar verip vermeyeceği yönündedir.

Hamilelik döneminin başlamasıyla birlikte anne adayında yeni birçok sıkıntı ve sorun yaşanabilir ve bu nedenle de bu sıkıntıların giderilmesi için ilaç kullanımı gerekli olabilmektedir. Doktorlar, genel olarak hamilelik döneminde ilaç kullanımını pek tavsiye etmese de anne adayının ağrıları çekilmez bir boyuta geldiğinde ilaç takviyesi zorunlu hale gelmektedir. İlaç kullanırken oldukça dikkatli olmakta fayda var özellikle doktora danışmadan ilaç kullanmak bebeğe ciddi zararlar verebilmektedir. İlaç kullanmak zorunda olsanız bile doktor gözetiminde ve bilgisi dahilinde bu ilaçları kullanmanızı tavsiye ederiz.

Hamileliğin oluşmasıyla birlikte 31.ve 71.günler arasında bebeğin organları oluşmaya başlamaktadır. Bu dönemlerde ilaç kullanmamanız bebeğin organlarının sağlıklı bir şekilde gelişmesi için büyük bir önem teşkil etmektedir. Mümkün olduğunca bu dönemde ilaç kullanmamaya özen gösteriniz.

Bu dönemden sonra kullanacağınız ilaçların ise yan etkilerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Hamilelik döneminde 15 günde bir doktora giderek kontrolleri yaptırmanız ve bir ilaç kullanmış iseniz bunu doktora belirtmeniz gerekmektedir. Doktorlar, ilaç takviyesini uygun gördüklerinde daha önce geçirmiş olduğunuz hastalık ve rahatsızlıklardan bahsetmeniz bebeğinizin sağlığı açısından oldukça faydalı olacaktır.

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir