PEYZAJ BÖLÜMÜPeyzaj ile ilgili detaylı bilgilere AstroVizyon ile ulaşın!

Böbrek Ağrısı Niçin Olur ?

Vücudumuzun en önemli organlarından birisi olan böbrekler, vücuttaki fazla atık ve sıvıları atmakla görevli olan organlarımızdır. Tüm organlarımızda olduğu gibi bu organımız da bazen çeşitli belirtilerle bir rahatsızlığın haberini verebilmektedir.

Böbrek ağrısı ile sırt ağrısı genelde birbiriyle karıştırılan kavramlar olmakla birlikte böbreklerde yaşanacak bir ağrı hayat kalitemize olumsuz etkilerde bulunabilmektedir. Böbrek ağrılarının kabul edilen en büyük temel sebepleri ise böbrek taşları ve böbreklerde yaşanan bir üşümedir.

Böbrek ağrısı belirtileri

Böbrek ağrısının çeşitli belirtileri mevcuttur. Bu belirtiler bazen iki böbrekte birden hissedilebilmektedir. Belirtileri şöyle sıralayabiliriz.

Ateş,kusma,idrar yaparken ağrı hissetme ve bulantıdır.

Böbrek ağrısı tedavisi

Böbrek ağrılarının tedavisinde  genel olarak ibuprofen ketorolak veya asetaminofen ağrı için kullanılmakta ve hastanın ağrılarının giderilmesi amaçlanmaktadır. Böbrek ağrısının nedeninin bakteri enfeksiyonu olduğu tespit edilirse antibiyotik kullanılması tavsiye edilebilir. Ağrının nedeni böbrek taşı ise böbrek taşının düşürülmesi gerekir. Kimi kişiler kendiliğinden böbrek taşını düşürebilir ve böylelikle böbrek ağrısından kurtulmuş olur. Böbrek taşı kendiliğinden düşmez ise genellikle tercih edilen yöntem ameliyattır. Böbrekler, temel işlevleri atık ürünler ve vücuttan fazla sıvıyı atmak ve kan basıncını düzenlemek, alyuvar hücresi üretimini dengelemek, asit regülasyonunu ve kalsiyum, sodyum, potasyum ve diğer elektrolit metabolizmasını dengelemektir. Bu sebeple böbreklerde yaşanan bir ağrı ciddiye alınmalı ve hemen uygun tedavi yöntemi belirlenerek tedaviye başlanılması gerekmektedir.

4 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir