PEYZAJ BÖLÜMÜPeyzaj ile ilgili detaylı bilgilere AstroVizyon ile ulaşın!

Bipolar Bozukluk Ne Demektir ?

Son günlerde ismini sık sık duymaya başladığımız rahatsızlıklardan birisi de Bipolar bozukluk ismi verilen hastalık. Özellikle Çağatay Ulusuy’un delibal filminde bu hastalık sonucu intihar etmesi birçok kişiyi bu hastalığın nedenlerini ve sebeplerini araştırmaya itmiştir.

Bipolar bozukluğu kısaca tanımlamak gerekirse duygu bozukluğu diyebiliriz. Kimi insanlar bazen olduk yerde farklı bir ruh haline bürünebiliyor ve aşırı duygudurum yükselmesi yaşayabiliyor. Bipolar bozukluk diğer adıyla manik depresif demektir. Bu hastalık  ülkemizde ve dünya genelinde sık görülen bir hastalık olup her 4 kişiden birisinin bu rahatsızlığın pençesinde olduğu bilinmektedir fakat hastaların çoğu hastalıklarının farkında dahi olmadığından ileri safhalarda bu rahatsızlık istenmeyen sonuçlara yol açabilmektedir.

Bipolar bozukluk belirtileri
Bipolar bozukluğun en büyük belirtisi ani ruh hali değişimleridir. Bunun yanı sıra bu rahatsızlığın diğer önemli belirtilerini şöyle sıralayabiliriz;

Az uykunun yeterli olması
Kolayca sinirlenme
Kendini çok önemli birisi hissetme
Kişiliğe uygun olmayan hal ve davranışlarda bulunma

Bipolar bozukluk tedavisi
Bipolar bozukluğun tedavisi hastalığın ilerleme safhalarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu hastalığın erken teşhis edilmesi hastanın kısa sürede iyileşmesi için oldukça önemlidir. Tedavide genel olarak ilaç tedavisi kullanılır. Tedavi sırasında güdülen asıl amaç ise hastanın manik depresif dönemlerini en aza indirgemektir. İlaç tedavisi tek başına yeterli olmaz ise psikoterapi yani psikolojik tedavi tavsiye edilmektedir.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir