PEYZAJ BÖLÜMÜPeyzaj ile ilgili detaylı bilgilere AstroVizyon ile ulaşın!

Bebeklerde Gaz Problemi İçin Çözüm Önerileri

Yeni doğan bebek dışarıdan gelen dış etkilere karşı oldukça hassastır. İçtiği,yediği,dokunduğu her şeye dikkat etmek gerekmektedir. Yeni doğan bebeklerde en çok görülen sorunların başında ise gaz problemi gelmektedir.

Özellikle ilk üç aylık dönemde bebekte ciddi gaz problemi yaşanabilir. Bebek, bunu ağlama nöbetleri, ayağını karnına doğru çekme ve sık sık kusma ile belli edebilir. İlk üç aylık dönemde bebeğinizde bu sıkıntılar varsa muhtemelen bebeğiniz gaz problemi yaşıyordur.

Bebeklerde yaşanan gaz probleminin türlü sebepleri olabilir fakat bilinen en büyük sebep sindirim sisteminin bozukluğu ve buna bağlı olarak hazımsızlık yaşamasıdır. Anne sütü ile beslenen bebek annenin yediği gıdalar süt yoluyla kendisine geçtiği için bu gıdalardan etkilenebilmektedir. İlk üç aylık dönemde gaz ve şişkinlik yapabilecek gıdalardan uzak durulması bebeğinizin sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

Bebekte gaz problemi nasıl giderilir ?

Gaz problemini genel olarak ilk üç aylık dönemde görüldüğünden dem vurmuştuk fakat bazı bebeklerde bu dönem biraz daha uzun sürebilmektedir. Bu durumda panik yapmanıza gerek yok hemen bir çocuk hekimine giderek bebeğin sindirim sistemini kontrol ettirmenizde fayda var.

Gaz sıkıntısı yaşayan bebeğin karnına hafif masaj yapmak bebeği rahatlatabilir. Bunun yanı sıra anne bebeği emzirdikten sonra sırtını sıvazlamayı unutmamalıdır.Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise bebek emzirildikten sonra hemen yatırılmamalı,gazını çıkarması beklenmelidir.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir