PEYZAJ BÖLÜMÜPeyzaj ile ilgili detaylı bilgilere AstroVizyon ile ulaşın!

Adrenal Yorgunluk Ne Demektir ?

Kişinin kendini sürekli olarak yorgun ve bitkin hissetmesi durumuna Adrenal yorgunluk denmektedir. Diğer bilinen ismi ise hipoadrenia’dır. Adrenal yorgunluğun sebebi adrenal bezlerdeki bazı bezlerin normalde daha düşük çalışması sonucu oluşan küçük bir dengesizliktir.

Adrenal yorgunluğun bir diğer önemli sebebi ise tahmin edeceğiniz üzere Stres’dir. Adrenal yorgunluk, duygusal ve fiziksel stresin zamanla bedene ağır bir yük bindirmesi sonucu ortaya çıkar. Bu rahatsızlık sonucu bağışıklık sistemi ciddi şekilde zayıflamakta, kalıcı yorgunluğa neden olmaktadır.

Adrenal yorgunluğun belirtileri

Tüm rahatsızlıklar da olduğu gibi bu rahatsızlığın da bazı önemli belirtileri mevcuttur. Bunları erken fark edip duruma göre önlem almak bu rahatsızlıktan kurtulmanız için oldukça önemlidir. Bu belirtilerden en önemlileri şöyle sıralayabiliriz.

Konsantre olmakta zorluk çekmek
İshal ve kabızlık nöbetleri
Sürekli olumsuz düşünme ve kafa karışıklığı
Uykusuzluk ve baş ağrısı
Aşırı kilo kaybı veya aşırı kilo alımı

Adrenal yorgunluğun tedavisi

Stres seviyenizin aşırı yüksek olduğunu anladığınız anda bir hekime başvurmanız sağlığınız için oldukça faydalı olacaktır. Bu rahatsızlıkta hastaların iyi dinlenmeleri,yeterli uyku uyumaları ve olumsuz düşüncelerden uzak durmaları oldukça önemlidir.Ayrıca iyi bir endokrinolog’a görünmeniz sizin faydanıza olacaktır. Bu konuda uzman olan bir hekim size birtakım tavsiyeler verebilir ve bu rahatsızlıktan kurtulmanız için sizi çok daha doğru bir şekilde yönlendirebilir.

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir