PEYZAJ BÖLÜMÜPeyzaj ile ilgili detaylı bilgilere AstroVizyon ile ulaşın!

Doğa Fotoğrafı Çekmenin Püf Noktaları

Doğayı keşfe çıktığınız zamanlarda, gördüğünüz yerleri fotoğraflayabilmek adına, unutulmayacak görüntüleri çekmek her gezgincinin hayali ve arzusudur. Doğa fotoğrafı çekmenin püf noktaları sıra ile aşağıda vereceğiz.

  • Derinlik ve perspektife önem vermelisiniz.
  • Işığı iyi kullanmanız çok önemli olmaktadır. Güneş doğarken, batarken çeşitli denemeleri yapmanız mümkün.
  • Yanınıza bir Tripod almalısınız. Makinenizin sabit durması için yardımcı olacaktır. Az bir ışıkta makine içerisindeki ISO değerini arttırabilmek içinde tripod kullanmanız mümkün.
  • Doğru objektifi yakalamanız işinizi kolaylaştıracaktır. Daha doğru fotoğrafları çekmeniz için yardımcı olacak. Özellikle de geniş açılı olan objektif kullanılması daha iyidir.
  • Polarize filtre takılırsa eğer, gökyüzün mavi çıkmasına olanak tanırsınız. uV filtreyse objektifinizi korur.
  • Her türlü hava koşulunda ve farklı doğa çekimlerinde yapılabilir.
  • Herkesin çekmiş olduğu ve baktığı açılardan çekmemelisiniz. Değişik açılar ile yakalamaya çalışmalısınız. Göller, denizler, ağaçlar, ormanlar, kar, dağ gibi fotoğrafları birçok farklı şekilde çekebilirsiniz.

Fotoğraf çekiyorsanız eğer altın kural hakkında bilginiz olması gerekir. 1/3 Kuralı, çekmiş olduğunuz alanı yatay ve dikey olarak iki eşit parçaya böldüğünüzü düşünün. Bu çizgilerin kesişmiş nokta ilginiz olmasıdır. Bu durumla alakalı olan fotoğraflarınıza derinlik, daha iyi şekilde kompozisyon verecektir. Tabii herkes bu kuralı uygulamıyor. Herkes içinden geldiği gibi, profesyonel bir şekilde çekim sağlamaktadır.

Doğayı seviyorsanız, görmüş olduğunuz, gezdiğiniz güzelliklerinizi, manzaraları görüntülemeniz ve insanlar ile paylaşmak adına bol bir şekilde çekim yapmalısınız. Daha sonrasındaysa çekimlerinizin arasındaki farkı görebileceksiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir