PEYZAJ BÖLÜMÜPeyzaj ile ilgili detaylı bilgilere AstroVizyon ile ulaşın!

2017 Yılında Öne Çıkan 2 Bilim Olayı

13 sene Satürn’ü araştırmış olan Cassini uzay aracı, ölüm dalışını gerçekleştirirken de iki nötron yıldızın çarpışmasında yerçekimi olan dalgalar ortaya çıktı. Geride kalan senede en ilginç bilim ve çevre haberlerine yer verdik.

Yıldız Çarpışması

2017 senesinde bilim insanları Süpernova yıldız patlamaları sonucunda oluşmuş olan iki nötron yıldızının 130 milyon sene önce çarpması ile meydana gelmiş olan yerçekimsel dalgaları bulunmuştur. Bahsedilmiş olan çarpışma, NGC 4993 ismi verilmiş olan galakside, yaklaşık bir şekilde 1000 milyar kilometre uzaklıkta olan Hydra Takımyıldızı’nda gerçekleşmiştir. 130 milyon sene önce daha dinozorlar Dünya’da yaşıyorken, çarpışma o kadar uzaktaydı, yerçekimsel olan dalgalar ile ışık yalnızca bize ulaştı.

Uzay Aracı Cassini’nin Hoşçakal Öpücüğü

Satürn’ü araştırmak ile görevli Cassini uzay aracı, yok olunmasına sebep olacak rotaya 2017 senesinde girdi, ölüm dalışını da gerçekleştirmiştir. Cassini görevi esnasında güneş sisteminin en büyük ikinci gezegenine bakışını tamamen değiştirip, gezegenin uyduları üstünde yapmış olduğu yaşanılabilirlik araştırmasının sonuçlarıyla büyük bir heyecan yaratmıştır. Bilim insanları, Titan isimli uydusunun tıpkı Dünya’da olduğu gibi de mevsimsel bir döngüsü olduğunu keşfetmiştir. 14 sene sonra yakıtı bitmiş olan, Cassini’nin başı boş halde Satürn ve uydularının arasında dolaşması istenmediğinden, Cassini’nin infilak edilmesine yol açacaktır. Atmosfere de girme talimatı verilmiştir.

 

Satürn uydusunda yer alan Titan’ın yer çekiminden faydalanıp görevini üstlenen Cassini, her ay Titan ile bir araya gelip uzun bir ilişki kurduklarından, son aşamasındaysa hoşça kal öpücüğü olarak adı verilmiştir. NASA, 2013 senesinde başlamış olan Satürn yolculuğunu sona erdiren Cassini, için bir veda mesajı da bıraktı. Cassini artık üstünde çalışmış olduğu gezegenin parçası oldu. Tüm bu bilim adına yapılan işlere teşekkürler. Diyerek mesajı da iletmiştir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir