PEYZAJ BÖLÜMÜPeyzaj ile ilgili detaylı bilgilere AstroVizyon ile ulaşın!

Türkiye’de İnternet Hızı

Dünya çapında yapılan araştırmalara göre Türkiye internet hızı sıralamasında, en son sırada yer alıyor. Bir ülkedeki internetin hızı ne kadar günlük ihtiyaçlar için önemli olsa da aynı zamanda ülkenin refah düzeyi hakkında da fikirler edinmemize yardım oluyor. Peki Türkiye’de internet neden yavaş? Türkiye interneti ortalama 4 megabit hızı ile listenin 67. sırasında yer alıyor.  Listenin üst sıralarına baktığımızda ise bizden kat ve kat düşük gelirlere sahip olan Kenya ve Şili gibi ülkelerin olması oldukça şaşırtıcı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Türkiye’de İnternet Neden Yavaş?

Türkiye’de kullanılmakta olan İnternet, oldukça düşük olduğu tespit edilmiştir. Türkiye genelinde olan fiber hat kullanımı yalnızca %20 olup bu hattın veri hızının ise 4 megabit olduğu belirlenmiştir. Kullanıcıların büyük bir bölümü yüksek hızlı İnternet ile hiçbir şekilde tanışamadığı gibi hız kaynaklı sorunlar yaşamaya da devam etmiştir. Bu durum Avrupa ile kıyaslandığında ise korkunç bir tablo ile karşılaşmamıza neden olmaktadır.

AKK sıkıntısı yaşamayan Avrupa için ortalama İnternet hızı 20 megabit olması kıyaslama hakkında ne bilgiler verilmesine de olanak sağlamıştır.

Alt yapı faaliyetleri her geçen gün artsa da internet hız ortalaması hiçbir şekilde değişmemektedir. İnternet hızlarının artabilmesi için gerekli olan durumun alt yapı değişikliği ile ilgili olduğunun belirtilmesi, yapılan çalışmalarında artmasına neden olmuştur. Özellikle iş dünyasının gereklilikleri arasında gösterilen İnternet hızı fiber güvenliğinde gereklilikleri arasında yer almaktadır.

2 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir