PEYZAJ BÖLÜMÜPeyzaj ile ilgili detaylı bilgilere AstroVizyon ile ulaşın!

Yeni Eğitim Sistemi

2017 – 2018 Eğitim ve öğretim yılının başlamasının ardından, Cumhurbaşkanı bir açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada eğitim sisteminin yeni ve gelişen Türkiye’ye yakışmadığını, bu sistemin öğrencilerimizi zorladığını belirtti. Ayrıca bu sistemle birlikte çocuklarımızın, çocuklarımızla birlikte onların velilerinin de aşırı bir stres altında olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanından gelen bu açıklamanın ardından Milli Eğitim Bakanlığı hemen harekete geçti. Önce orta öğretimden liselere geçiş sınavı olan TEOG kaldırıldı. Öğrenci ve velileri endişeli bekleyişinin ardından TEOG sistemi yerine ne geleceği açıklandı. Velileri pek de memnun etmeyen yeni  bir sistem açıklandı.

 

TEOG sisteminin değişmesinin ardından sıra liselerden üniversiteye geçiş sınavına geldi. Eski üniversite giriş sınavlarında olduğu gibi bu sınavda da Milli Eğitim müfredatı uygulanacak ve bütün adayların Temel Yeterlilik Testi’ne girmesi zorunlu olacak. Temel Yeterlilik Testi’nin birinci oturumunda Türkçe ve Temel Matematik derslerinden 40’ar adet soru sorulacak ve birinci oturumun ardından öğle arası verilecek. Öğleden sonra uygulanacak olan ikinci oturumda ise adayların önceki yıllarda takip edilen usule uygun olarak lise müfredatına dahil yine bilgisi esas alınacaktır. 2. oturumda Edebiyat, Coğrafya, Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere 4 test olacak. Temel Yeterlilik Testi’nde en az 150 puan alan adaylar bir üniversiteye yerleşebilmek için tercih yapabilecek. Sınavda 180 ve üzerinde puan alan adaylar ise lisans bölümlerine tercih yapabilecekler. Temel yeterlilik puanı 200’ün üzerinde olan aday, puanını bir sonraki yıl için kullanabilecek.

 

3 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir