PEYZAJ BÖLÜMÜPeyzaj ile ilgili detaylı bilgilere AstroVizyon ile ulaşın!

İnternet Neden Yavaşlamış Olabilir

internet neden yavaş

25 Ağustos Çarşamba akşamı Türkiye, internet erişiminin çok yavaşlaması ve bazı sosyal medya sitelerine girilememesi ile sarsıldı. Astrovizyon olarak sizlere bu soruna sebep olabilecek durumlar hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Tüm Türkiye’de internetin yavaşladığı ve neredeyse kullanılamaz duruma geldiği bir durum yaşadık. İnternetin yavaşlamasının yanı sıra Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformlarına da erişimlerin kısıtlandı görüldü. Bir kaç saati süren bu yavaşlığın ve erişim sorununun bir ara popüler video paylaşım sitesi YouTube’u da etkliediği, o siteye de erişimin olmadığı ortaya çıktı.

Edinilen bilgilere göre internetin yavaşladığı sırada terör örgütü PKK’nın Van’da bir polis merkezine roket atar ile saldırdığı öğrenildi. Saldırıdan ötürü internetin bilinçli olarak yavaşlatıldığı ve sosyal medyada terör örgütü propagandası yapılmasının engellenmeye çalışıldığı ortaya atılan teoriler arasında.

Bunun yanı sıra ülkeye ani bir siber saldırının olduğu, Bilgi Teknolojileri Kurumunun’da bu saldırıdan korunmak için internet giriş çıkışlarını yavaşlattığı söyleniyor. Bu konu ile ilgili yetkililer tarafından herhangi bir bilgi verilmemiş olsa da bu da gerçekleşmesi mümkün bir teoriymiş gibi görünüyor.

Öte yandan en mantıklı teori olan Türk Telekom’un yurt dışı çıkış bağlantılarında bir problem yaşanmış olduğu. İnternetin yavaşlamasına sebep olan bu problemin bir kaç saat içinde çözüldüğü düşünülüyor. Bu teoriler bir yana internetin yavaşladığı o saatlerde VPN kullanan kullanıcıların bu yavaşlıktan etkilenmediği biliniyor.

13 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir